web space | free hosting | Business Web Hosting | Free Website Submission | shopping cart | php hosting

תהודה מגנטית (MRI)

 

הקדמה

 

תהודה מגנטית (MRI), היא טכניקת אבחון מורכבת שמשתמשת בשדה מגנטי, גלי רדיו ומחשוב כדי ליצור תמונות של פרוסות מפורטות של אנטומיה אנושית. בגלל שמערכת זו מדגימה צילומים של רקמות רכות טוב מקרני רנטגן, משתמשים ב MRI בדרך-כלל כדי להדגים אברים כמו: מוח, עמוד השדרה, בית החזה, המערכת הוסקולרית ומערכת עצמות-שרירים(כולל ברך וכתף).

במהלך אבחון ב MRI, החולה נמצא בתוך הסורק שמייצר שדה מגנטי סטטי חזק עד פי 8000 יותר מהשדה המגנטי של כדור הארץ. חשיפה לכוח כזה גורמת לפרוטונים של המימן שבתוך גוף החולה להסתדר עם הקטבים של השדה המגנטי. כאשר משודר אל החולה פולס של גלי רדיו  הפרוטונים של המימן בגוף מתחילים להסתובב בגוף ביחס ישר לשדה המגנטי. כאשר הפולס מופסק הפרוטונים מפסיקים להסתובב, כל סוג רקמה לפי הקצב שלה תוך שליחת אות לשפופרת המשמשת כאנטנה לקליטת אותות רדיו. אות זה מעובד על ידי מחשב. רקמות שונות מייצרות אותות שונים. למשל, פרוטונים במים מפסיקים להסתובב בקצב יותר איטי מאלה שבשומן. שוני זה יוכל להתגלות בצילום של חתך מקומי של האנטומיה של החולה.

 

הכנת החולה

 

בדיקה בעזרת MRI היא, בדרך כלל, הליך בטוח לרוב החולים. למרות זאת הבדיקה לא ממומלצת לנשים בהיריון. אם את בהיריון הודיעי לרנטגנאי. כמו כן, בגלל שהגוף נחשף לשדה מגנטי חזק, חולים שיש להם קוצב לב, שתלים באוזן או מסמורים בפרקי הירכים או בעמוד השדרה צריכים להיבדק ע"י רופא לפני שניגשים לבדיקה. חולים אשר יש להם סוגים אחרים של שתלים מתכתיים בגוף או חולים אשר נפגעו מרסיסים או אלה שנפגעו בעינים משבבים מתכתיים גם לא יהיו מועמדים לבדיקת MRI. חשוב מאוד להודיע לרופא אם אחד מהמקרים האלה מתאים לך. בגלל סיבה דומה, אישה שהולכת לבדיקה לא תשים צללית בעיניים בגלל שהיא לפעמים כוללת חומר מתכתי.

אם אתה קלסטרפובי או מרגיש כאב תוך כדי שכיבה על הגב יותר מ 30 דקות , תודיע בבקשה לרופא שלך. הוא או היא יוכלו אולי לרשום לך מרשם לתרופה מרגיעה או לתרופה נגד כאב. אם קיבלת תרופות הרגעה לאבחון, דאג שחבר  יסיע אותך הביתה לאחר הבדיקה. במתקנים שונים, אתה יכול לארגן שהבדיקה תתבצע ע"י "מגנט פתוח". יחידות MR פתוחות אינם מגבילים כמו מכשירי MRI רגילים. במקום להשחיל את הנבדק לתוך שפופרת מתכתית ערוכה, המגנט נתלה מעל הנבדק. אך יש לשים לב, מגנטים כאלה הם טכנולוגיה חדשה לכן אין אותם בכל המקומות.

לפני הבדיקה , טכנאי MRI יסביר לך את הליך הבדיקה ויענה לך על כל השאלות. טכנאי MRI אשר ידוע גם כרנטגנאי, הוא איש צוות רפואי שקיבל הכשרה מיוחדת בתחומים של אנטומיה, תנוחות הנבדק, טיפול בנבדק, טכניקות צילום והליכים של MRI.

 

במהלך הבדיקה

 

זמן הבדיקה תלוי באיבר הנבחן, אך למעשה הוא יכול לנוע בין 30 דקות לשעה.  אתה תתבקש להתפשט, להסיר את כל התכשיטים, וללבוש חלוק של בית חולים. תזכור, מגנט יכול להרוס שעוני יד ולאפס כרטיסי אשראי, אז אל תיקח אותם לחדר הבדיקה אתך. יוקצה לך מקום בטוח לשמור את הפריטים האלה בזמן שתבדק.

ברוב סוגי הבדיקות, הרנטגנאי יעטוף את האיבר הנבדק בגליל מיוחד. גליל זה עוזר למקד את אותות הרדיו. לאחר מכן,  הרנטגנאי  ימקם אותך על שולחן נייד שיגלוש לתוך חלל הסורק.

יתכן וינתן לך חומר ניגודי להדגשה מיוחדת של איברים פנימיים. החומר הניגודי משנה את שיעור הרגיעה של פרוטונים, מבודד את האיברים והרקמות מסביבתם וגורם לגידולים, לכלי דם ולרקמות מצולקות להראות באופן יותר בהיר וחד.

 לא תרגיש כלום במהלך הסריקה, אך יתכן שתישמע זמזומים לא רציפים, נקישות, קליקים וצלילי הקשה. אלו הם צלילים של רכיבים מגנטים אשר נדלקים ונכבים. ישנם מכוני MRIהמספקים לנבדקים אוזניות כדי להשקיט או לטשטש את הרעש.

הרנטגנאי לא יהיה נוכח בחדר במהלך הבדיקה, אך תהיה לו יכולת לצפות בך מחדר סמוך דרך החלון, הוא גם יוכל לשמוע אותך ולדבר אתך דרך מערכת דו צדדית של מיקרופונים. הרנטגנאי יודיע לך לפני כל סריקה מתי היא מתחילה וכמה זמן היא תמשך. אתה תתבקש לא לזוז במהלך כל סריקה.

כאשר הבדיקה הסתיימה, תוצאות הבדיקה ינתנו לרדיולוג – רופא שמתמחה בפענוח צילומים רפואים.

 

 

אינפורמציה שלאחר הבדיקה

 

לאחר שהצילומים שלך יבחנו ע"י הרדיולוג, הרופא האישי שלך יקבל דיווח על כל הממצאים. הרופא שלך ישתף אותך בתוצאות וידון אתך על הפרוצדורות הנדרשות בהמשך, אם יש צורך.

הדמיה מגנטית היא בדיקה לא פולשנית, ולכן אין לה תופעות לואי ידועות. אם השתמשו בחומר ניגוד, יתכן שתרגיש בחילה, כאבי ראש או סחרחורת במהלך הבדיקה. חשוב מאוד להגדיל את צריכת המים שלך בימים שלאחר הבדיקה. אם התופעות האלה ממשיכות להתקיים  צור קשר אם הרופא שלך.

זכור בבקשה שהחומר שמוצג כאן הנו לצורך מידע בלבד. אם יש לך שאלות ספציפיות על הליך הדמיה מגנטית, צור קשר עם הרופא שלך או עם מחלקת הרדיולוגיה היכן שהבדיקה התבצעה.

 

על הדמיה מגנטית והליכי MR אחרים

 

בנוסף להדמיה מגנטית MRI, כולל יישומים אחרים לאבחון. אחד מהטכניקות שמשתמשים בה בתדירות היא הדמיה מגנטית של כלי דם הנקראת MRA.  אנגיוגרפיה זה הדמיה של כלי דם. בדרך כלל, היא משמשת להערכה של מפרצת או לקביעת מידת ההיצרות של כלי הדם במוח, בצוואר, ברגלים או באזורים אחרים. במהלך בדיקה של אנגיוגרפיה קונבנציונלית ע"י קרני רנטגן, מוכנס קטטר לתוך עורק בגוף דרך המפשעה ומוזרק חומר ניגוד יוני ישירות לכלי הדם הנבדק, תוך סדרה של צילומים עם קרני רנטגן. ב MRA מתאפשר לרופא לראות את כלי הדם ואת זרימת הדם בעורקים ללא צורך בהכנסה של קטטר או חומר ניגודי לתוך עורק הנבדק.

בקשה לבדיקה של מערכת העצבים או בדיקות תוך גולגולתיות בהדמיה מגנטית  כוללת MRI פונקציונלי ו MRI ספקטרוסקופי. MRI פונקציונלי משתמש בהדמיה מגנטית למפוי של המוח, תוך כדי התאמה של תהליכים מכנים וחושיים לאזורים המגיבים של המוח. MRIפונקציונלי מגלה שינויים בהספקת דם לאזורים מסוימים במוח. חוקרים, שמשתמשים בו, יכולים "לראות" שינויים שמתרחשים במוח כאשר הנבדק מדבר, נזכר באירועים קודמים או מזיז חלקי  גוף שונים.MRI  פונקציונלי מצוי עדיין בשלבים המוקדמים של הפיתוח אך כבר נראה מבטיח ככלי לחקר שבץ, סקלרוזיס, אפילפסיה, אלצהיימר ופרקינסון.

MRI ספקטרוסקופי משתמש בהדמיה מגנטית כדי למדוד מטבוליזם, תוך כדי יצירת מפה כימית של המוח. Metabolitesהם ביו-תוצרים של חילוף חומרים אשר מופיע בבלוטה במוח. ע"י מדידה של ריכוזם באזורים שונים של המוח, חוקרים יכולים לקבוע איך המוח עובד, ברמת פירוט חסרת-תקדים. הישומים כוללים מדידה של נפח וזרם של דם לגידולים במוח, הערכה של רקמת המוח וחקר הפרעות שינה ומחלת אלצהיימר.